Visoka škola za menadžment I turizam je jedina obrazovna institucija u Bosni I Hercegovini koja ima smjer geoturizma.
Studenti tog smjera zajedno sa svojim profesorima dolaze na ideju projekta Geo Parka te iz te ideje izlazi koncept GeoFood-a. Sa idejom GeoFood-a naši studenti su išli na nacionalno takmičenje te odnijeli pobjedu. Sada, naše studentice se spremaju za svjetsko takmičenje u Madridu koje će se održati u decembru ove godine. Ideja Geo Food projekta ima za cilj povezivanje lokalne kuhinje sa specifičnostima geološkog identiteta Središnje Bosne. Naš tim, sa strašću za inovacijama u turizmu, odlučio se za poseban poduhvat u Šipovu, konkretno u idiličnom Domaćinstvu na kraju svijeta, nedaleko od izvora rijeke Plive.
GeoFood Projekt ima za cilj povezivanje lokalne kuhinje sa specifičnostima geološkog identiteta Središnje Bosne. Tim je prepoznao ne samo geološke čarolije ovog područja, već i potencijal da se te prirodne ljepote odraze kroz autentična gastronomska iskustva. Osim što će Domaćinstvo na kraju svijeta postati epicentar ovog projekta, planiramo saradnju s lokalnim poljoprivrednicima, ribarima i tradicionalnim proizvođačima hrane. Cilj je kreirati meni koji će odražavati geološke formacije, rijeke i planine ovog regiona. Posjetioci će imati priliku ne samo uživati u gastronomskim čarolijama već i učiti o vezi između hrane i zemlje. Ono što ovaj projekat čini dodatno jedinstvenim i unikatnim jesu naše vrijednosti. Ono što se posebno treba istaći jesu ljubav, istrajnost i upornost koje odlikuju naš tim. Spretno i sigurno idemo ka našim ciljevima.
“Domaćinstvo na kraju svijeta” svojim posjetiocima sprema domaće prerađeno meso bilo da je to meso živo i sušeno. Vješte ruke kuharica koje spremaju obroke za posjetioce ovo meso koriste, tako da je to meso uvijek svježe i sigurno. Voće i povrće koje se služi je iz dvorišta domaćinstva. Nije tretirano nikakvim hemikalijama. Voće se bere, čisti i sprema za korištenje. Dok se povrće koristi osim u svakodnevnoj konzumaciji i za pravljenje zimnice.
Hljeb koji se pravi, osim što je napravljen iz ljubavi, napravljen je od brašna koje je potpuno domaće i proizvedeno u mlinu u obližnjoj vodenici. Tako imate priliku uživati jedući hljeb i toplu pogaču, somun i veknu od pšeničnog brašna.
Napravljen u “Domaćinstvu na kraju svijeta” i sastavni dio svakog slatkog jela, imati ćete priliku ovaj jedinstveni džem jesti I kao namaz za doručak. Toliko je ukusan i zdrav, da će zamjeniti bilo kakav kupovni.
Riba koja se koristi u domaćinstvu i koja je sastavni dio obroka zbog svojih nutritivnih vrijednosti je nabavljena od lokalnog proizvođača. Riba se sprema na način da se prži, te se služi sa krompirom ili rižom.
Domaći sokovi u “Domaćinstvu na kraju svijeta” se spremaju na jedan potpuno poseban način, u receptima se nalazi način pravljenja. Sama pomisao domaćih sokova nas vodi na misao da nisu ukusni, no ovi zboge količine voća, osim što su zdravi I ukusni su.
Jaja koja se služe i prave za doručak su domaća. Kokoške se nalaze u dvorištu kao i sami kokošinac. S obzirom da ove kokoške nose određenu količinu jaja, ukoliko se zadesi situacija da ta količina nije dovoljna, u blizini domaćinstva se nalazi lokalni proizvođač pa se jaja nabavljaju od njega.
Na selima se i danas sirevi proizvode na starinski načini, taj process nije bačen u zaborav. Dok u domaćinstvu imate priliku uživati u okusu sireva koji se nabavljaju od proizvođača, koji su potpuno zdravi i prirodni.
Ono što je posebno za domaćinstvo, ali i Šipovo kao lokaciju jesu životinje, posebno konji. Skoro svaka kuća u Šipovu posjeduje konje i danas ih koriste kao samarice. Šipovo je okruženo šumama gdje svaka porodica posjeduje svoj dio šume. Dok određene životinje poput krava, ovaca i koza uzgajaju kako bi imali svježe meso, ono sušeno najčešće se suši zimi zbog niskih temperatura. Također jaja koja su u ponudi su od njihovih domaćih kokoški.
Bez obzira da li se maže na hljeb ili ga poslužujete uz sir, ajvar je nizbježni dio zimnice. Pravi se u jesen, a zbog namirnica koje se koriste za pravljenje, ajvar se smatra posebnim proizvodom u svakoj državi pa tako I u našoj. Domaćinstvo na kraju svijeta svake godine sprema ajvar, a kako oni to rade možete pogledati u receptima.
Sigurni smo da se u svakom mjestu zimnica sprema na drugačiji način. No, jedno je neizostavno zimnica se zasigurno nalazi u svačijoj kući. To je način da voće I povrće imamo tokom cijele godine. Da li vi spremate ajvar, slate, sokove ili džemove? Način kiseljenja paprika I spremanja šarene salate se nalazi u receptima.
Visoka škola za turizam
i menadžment Konjic
Varda 1,
Konjic 88400,
BiH